Jesteś w: Blonieruchomości » Mieszkania » Obudowy kominka
lip 06 2017

Obudowy kominka

Obudowy kominka

Obudowa kominka spełnia dwie funkcje. Wizualnie stanowi element dekoracyjny ale nie można zapominać o tym, że pełni także bardzo ważną rolę w zakresie bezpieczeństwa użytkowania kominka. Niekiedy te dwie funkcje zdają się wykluczać. Nasz wymarzony efekt wizualny musi być bezwzględnie podporządkowany wymogom bezpieczeństwa, ponieważ nieodpowiednio dobrane materiały czy forma obudowy kominka mogą stanowić realne zagrożenie dla zdrowia i życia osób korzystających z pomieszczeń ogrzewanych w ten sposób.


Coraz więcej użytkowników kominków wybiera obudowę gotową jaką jest rama portalowa. Warto jednak pamiętać, że obudowa portalowa jest dość niska i stanowi jedynie obramowanie dla wkładu kominka. Więcej możliwości dają obudowy wysokie, czyli tradycyjne obudowy kominka. Jednak rama portalowa jest obecnie chętniej wybierana głównie z uwagi na swoje wysokie walory estetyczne. Możemy tu wybierać różne stylizacje na przykład rama portalowa stylizowana na klasyczny kominek może być wzbogacona o gzymsy i pilastry. Rama może być wykonana z kamienia, drewna bądź różnych rodzajów blachy stalowej.

Więcej możliwości dają obudowy tradycyjne, czyli wysokie

Przede wszystkim możliwa jest większa różnorodność konstrukcji takiej obudowy. Mogą one być narożne, przyścienne lub wolnostojące. Stosowane jest tu także wiele różnorodnych materiałów oraz ich mieszanie, podstawą są głównie różne rodzaje kamienia ale mogą także zawierać elementy drewniane oraz być wzbogacone cegłą czy surowym tynkiem.

Funkcjonalność kominka

Planując projekt odpowiedniej obudowy dla naszego kominka nie możemy zapominać o najważniejszej funkcji jakie ma ona spełniać. O ile walory estetyczne są oczywiście nie do przecenienia tak najważniejsze jest bezpieczeństwo. Dlatego na przykład obudowa z litego drewna jakkolwiek niezwykle efektowna może stanowić potencjalne zagrożenie dla użytkowników. Należy bowiem pamiętać, że wkłady i kasety kominkowe nagrzewają się nawet do temperatury 400 stopni Celsjusza i ich obudowa musi bezwzględnie zapewniać pełne bezpieczeństwo eksploatacyjne.

Zobacz gotowe obudowy kominków od Kratek: https://kratki.com/sklep/pl/category/11/obudowy

Posted in Mieszkania on lip 06 by | Text Resizer Text Resizer No comments

Leave a Reply

Back to Top