Jesteś w: Blonieruchomości » Mieszkania » Co warto wiedzieć o farbach emulsyjnych do ścian?
kwi 13 2017

Co warto wiedzieć o farbach emulsyjnych do ścian?

Co warto wiedzieć o farbach emulsyjnych do ścian?

Farba emulsyjna to na chwilę obecną najpopularniejszy rodzaj farby do ścian. To emulsja na bazie dyspersji wodnej. Rozpuszczalnikiem w tym przypadku jest woda, dzięki temu tego farba do ścian tego typu jest niezwykle uniwersalna. Jest od razu gotowa do aplikacji, a przy tym może mieć zmywalną powierzchnię. Równie szeroki jest wybór kolorów.


Farby emulsyjne do ścian produkowane są z substancji barwiących, spoiwa, wypełniaczy oraz dodatków uszlachetniających. Pigmenty nadają im odpowiedni kolor. Wypełniacze zagęszczają emulsję zwiększając jej siłę krycia. Spoiwo odpowiedzialne jest z kolei za łączenie składników, a różnego rodzaju dodatki mają za zadanie poprawić określone parametry farby. wysokiej klasy farby emulsyjne zawierają sporo spoiwa i pigmentów. W tych gorszych jest ich mniej, więcej jest natomiast wypełniaczy. Do tego dochodzi rozpuszczalnik, czyli woda.

Farby do ścian mogą być lateksowe, winylowe, akrylowe, silikonowe oraz silikatowe

Przy czym najczęściej stosuje się te lateksowe oraz akrylowe. Nazwy są też dość mylące, bo w obu przypadkach spoiwem są polimery akrylowe. Farby lateksowe są jednak bardziej odporne na ścieranie czy zmywanie. O takich właściwościach farby informują parametry normy odporności na ścieranie. Wprowadza ona podział na pięć klas. W praktyce czyścić na mokro można jedynie farby klasy I i II. Producenci jednak cały czas pracują nad poprawą tych parametrów. Poza tym nowością są farby hydrofobowe i te z dodatkiem teflonu.

Wilgotne pomieszczenia

Z kolei w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności np. kuchni czy łazience stosuje się zwykle farby lateksowe. Są one bowiem idealne do malowania powierzchni narażonych na zabrudzenia czy kondensację pary wodnej. Poza tym niekiedy dodawane są do nich preparaty biobójcze oraz nanocząsteczki srebra, które przeciwdziałają rozwojowi pleśni. Ogromne znaczenie mają oczywiście również właściwości kryjące farby. Jednak warto wiedzieć, ze są to wiadomości jedynie orientacyjne, bo wiele zależy też od rodzaju podłoża czy wykorzystywanych narzędzi.

Posted in Mieszkania on kwi 13 by | Text Resizer Text Resizer No comments

Leave a Reply

Back to Top